English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Slovenstvo skozi zgodovino in sedanjost v obmejnih krajih Istre in Kvarnerja

Vodja projekta: dr. Barbara Riman
Sodelavci: dr. Danijel Grafenauer, dr. Sofija Zver, dr. Anja Mroic (FF UL)
Financer: Urad Vlade republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu in ARRS
Šifra projekta: V6-1926
Obdobje trajanja projekta: 1. 11. 2019 – 31. 10. 2020


Preteklost Istre (slovenske in hrvaške) in Kvarnerja, enako kot tudi njena sedanjost, je specifična in kompleksna. Različni procesi, zaznani na v tem delu zajetem območju so poleg znanstvene in politične rasženosti tematike tudi ideološko močno obarvani ter zbujajo veliko pozornost  raziskovalcev in tudi širšege dela javnosti. Posamezni znanstveniki celo trdijo, da so določena vprašanja (vprašanje meje, vprašanje ljudskega štetja itn.) močno mistificirana (Grafenauer 1993), sodobni visoka hrvaška in slovenska politika pa določena odprta vprašanja uporabljata glede na potrebe zaostrovanja ali miritve odnosov med državami. V teh primerih imajo največ težav z življenjem na Hrvaškem, v Istri in na Kvarnerju, pripadniki slovenske skupnosti, ki živijo tik ob meji s Slovenijo. Številni zaradi stoletnih družinskih in drugih povezav s slovenskimi kraji tako še vedno doživljajo težave v vsakodnevnem življenju ob meji (in čez mejo).

V množici tu napisanih tematik, nekatere so bile bolj zastopane v raziskavah in dokaj dobro raziskane, pa za spoznavanje ostaja še vrsta doselj neraziskanih procesov, ki bi jih veljalo še dodatno proučiti, zbrane podatke pa sistematično predstaviti zainteresiranim slovenskim in hrvaškim instutucijam ter tudi širši javnosti. Raziskovalci so k predlaganim tematikam doselj pristopali parcialno, niso zajeli celotnega obmejnega območja in prezrli pripadnike slovenske skupnosti. Bolj so se osredotočali na druge tematike in niso analizirali nekdanjega in sedanjega življenja, delovanja in položaja pripadnikov slovenske skupnosti na obravnavanem območju. Pravzaprav so bili posamezniki slovenske etničnosti, ki živijo na današnjem hrvaškem obmejnem območju, popolnoma pozabljeni.

Pristop k predlagani raziskovalni tematiki je interdisciplinaren, trenutno namreč ne obstajajo raziskave, ki bi zajele tu omenjane tematike in vključevale posameznike slovenske etničnosti, ki so živeli ali živijo na predlaganem geografskem območju. Izledki različnih raziskav, ki so obravnavano območje proučevale spotoma in parcialno, so raztreseni v različnih hrvaških in slovenskih revijah in tako niso vedno dostopni vsem raziskovalcem, ki se ukvarjajo s to tematiko. Nekateri izmed njih so tudi popolnoma izključili slovenske ali hrvaške raziskovalce, tako da obravnavane teme  prikazujejo zelo enostransko.

Da bi dosegli cilj, je potrebno tematiko raziskovati in analizirati z dveh vidikov: 1. zgodovinski del; 2. sodobni del.

1. V zgodovinskem delu, ki bo predvidoma tudi raziskovalno težišče preteklega stanja med prebivalci slovenske etničnosti s posebnim poudarkom na obdobju do začetka prve svetovne vojne.

2. V sodobnem delu, ki bo zajel sodobnejše tematike, od leta 1991 do danes.


 

Slovenstvo skozi zgodovino in sedanjost v obmejnih krajih Istre in Kvarnerja  - Zaključno poročilo



 

 

 

 

 

 

 

 
 
NOVICE

19-4-2024
Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije INV z naslovom "Raznolikost v raziskovanju etničnosti: izbrani pogledi III", ki bo v sredo, 24.4.2024, ob 11. uri v sejni sobi INV.

Več

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več

10-4-2024
V četrtek, 11.4.2024 bo imela dr. Barbara Riman na oddelku za južnoslovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti v Zagrebu predavanje z naslovom "Učenje slovenskega jezika na Hrvaškem.«

Več

8-4-2024
Udeležba na okrogli mizi v Cambridge-u Sodelavka INV, dr. Lara Sorgo, se je udeležila okrogle mize z naslovom Kin-state minorities and media consumption v sklopu konference BASEES (British Association for Slavonic and Eastern Europe Studies) v Cambridge-u.

Več