English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

red. prof. dr. Mitja Žagar

Naziv: znanstveni svetnik
E-pošta: mitja.zagar@guest.arnes.si
mitja.zagar@inv.si
Telefon: 01 200 18 73


Diplomirani pravnik in politolog Mitja Žagar (1961), doktor prava (z  disertacijo o sodobnem federalizmu in asimetrični federaciji na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, 1990), je od leta 1990 zaposlen na INV, kjer se ukvarja s pravnim in politološkim proučevanjem etničnih odnosov in konfliktov, pri čemer največ pozornosti namenja (predvsem ustavnemu in zakonskemu) urejanju in upravljanju etničnih odnosov, upravljanju različnosti ter preprečevanju, upravljanju in razreševanju kriz in konfliktov.
Na INV od 1999 vodi raziskovalni program in njegovo programsko skupino (raziskovalni program Etnične in manjšinske študije ter slovensko narodno vprašanje) in od leta 2001 Mednarodni center za medetnične odnose in manjšine v JV Evropi, bil pa je tudi vodja, koordinator in sodelavec v vrsti nacionalnih, evropskih in mednarodnih raziskovalnih projektov. V letih 1998–2007 je bil direktor INV.











 


















Je redni profesor na ljubljanski univerzi (Fakulteta za družbene vede – FDV, Pravna fakulteta) in na Univerzi na Primorskem (Fakulteta za humanistične študije Koper – FHŠ), kot profesor predava na univerzah v Bosni in Hercegovini, Italiji, Južni Afriki in Madžarski, kot gostujoči predavatelj pa je predaval tudi v drugih evropskih državah ter v Avstraliji, Kanadi, Novi Zelandiji in ZDA. Na FDV koordinira magistrski podiplomski program Politologija – Etnične študije: Urejanje in upravljanje medetničnih odnosov in konfliktov ter na FHŠ doktorski program Upravljanje različnosti, ki se začenja izvajati 2010 in naj bi postal del skupnega evropskega doktorskega programa (Diversity Management and Governance), ki je nastal v sodelovanju z univerzama v Bolonji in Gradcu ter Novo bolgarsko univerzo iz Sofije. Poleg tega redno predava v več mednarodnih podiplomskih programih (med njimi tudi v skupnem evropskem magistrskem programu Erasmus Mundus o lokalni demokraciji in razvoju, ki ga koordinira Univerza v Trentu) ter na različnih mednarodnih poletnih šolah (npr. ISES, Univerza v Bolonji, itd) in programih (npr. eden od kodirektorjev »Divided soicieties« na Interuniverzitetnem centru v Dubrovniku).

Dr. Žagar sodeluje z različnimi državnimi institucijami (Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za zunanje zadeve, itd.), z nevladnimi organizacijami in z mednarodnimi organizacijami (ZN, Svet Evrope, OVSE, Visoki komisar OVSE za narodne manjšine, itd.), med drugim pa je bil (2001–2003) tudi vodja Delovne skupine za človekove pravice in manjšine Pakta stabilnosti za JV Evropo.

Obširnejši življenjepis

Področja raziskovalnega interesa

Primerjalno ustavno pravo; Primerjalni politični sistemi in politike; Mednarodno javno pravo (posebno človekove pravice in sosedsko pravo); Mednarodni odnosi; Človekove pravice; Politične vede (politologija); Državljanska vzgoja; Etnične študije; Študije konflitkov in mirovne študije; Upravljanje različnosti; Preprečevanje, upravljanje in razreševanje kriz in konfliktov
 

Izbrana bibliografija


Izpis celotne bibliografije (Cobbis)
NOVICE

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več

10-4-2024
V četrtek, 11.4.2024 bo imela dr. Barbara Riman na oddelku za južnoslovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti v Zagrebu predavanje z naslovom "Učenje slovenskega jezika na Hrvaškem.«

Več

8-4-2024
Udeležba na okrogli mizi v Cambridge-u Sodelavka INV, dr. Lara Sorgo, se je udeležila okrogle mize z naslovom Kin-state minorities and media consumption v sklopu konference BASEES (British Association for Slavonic and Eastern Europe Studies) v Cambridge-u.

Več

4-4-2024
Prijazno vabljeni na predstavitev zbornika Slovenski mediji v Avstriji nekoč in danes, ki bo v torek, 9. 4. 2024, ob 18.30 v Slovenskem knjižnem centru Haček (Paulitschgasse 5-7, 9020 Klagenfurt/Celovec, Avstrija).

Več