English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE












KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Učinkovitost dvojezičnih modelov izobraževanja na narodno mešanih območjih
 - izziv in prednost za Evropo jezikov in kultur


Nosilka projekta: dr. Lucija Čok (Univerza na Primorskem, ZRS Koper) 
Sodelavci:
dr. Vesna Mikolič (UP ZRS), dr. Mojca Medvešek (INV), Ágnes Mélypataky (FF),
dr. Katalin Munda Hirnök (INV), dr. Albina Nečak Lük (FF), dr. Sonja Novak Lukanovič (INV), dr. Suzana Pertot (SLORI), Blaž Simčič (UP ZRS), Sonja Starc, mag. Nives Zudič Antonič (UP ZRS)
Obdobje trajanja projekta:       1. oktober 2006 – 30. september 2008
 
 
 








Modeli izobraževanja  manjšin in dvojezičnega izobraževanja v svetu so v zadnjih petdesetih letih bili pogosto v središču političnih, družbenih in ekonomskih obravnav, kar je vplivalo na procese njihovega razvoja in postopke spreminjanja. Modeli, ki jih razvija Slovenija na narodno mešanih območjih in oni, ki jih imajo Slovenci v sosednih državah so nastali na osnovi tradicije nacionalnega izobraževanja, gostote nacionalno naseljenega in kulturno opredeljenega prostora ter usmeritev nacionalnih in evropskih politik. 
 
Raziskovalci v projektu želimo ugotoviti, katere prednosti dvojezičnega izobraževanja je potrebno razviti in uveljaviti v novih družbeno-ekonomskih razmerah evropskih integracijskih procesov, katere pasti teh procesov je nujno predvideti in diagnosticirati na osnovi uspešnosti izvajanja dvojezičnega modela v šolah na narodnostno mešanih območjih z vidika šolske uspešnosti učencev na vzorcu šolske populacije in vzgojno-izobraževalnih vsebin. Posledično bo mogoče predvidevati, v kakšni meri je potrebno modele dvojezičnega  šolstva tudi dopolnjevati in razvijati v skladu s cilji ohranitve, zaščite in razvoja manjšin tako, da bo manjšinsko šolstvo konkurenčno večinskemu tudi tedaj, ko bodo zaradi povečanega pretoka ljudi, sredstev in kapitala v novi Evropi manjšine dobile novo vlogo.  Na eni strani manjšine pridobivajo še pomembnejšo vlogo pri povezovanju obmejnih stvarnosti, po drugi strani pa obstaja nevarnost, da se bo formalni in neformalni status manjšinskih jezikov in s tem manjšin nižal na račun "lingve franke", tj. v glavnem angleščine. 
 
Raziskava bo zasnovana kot primerjalna analiza učinkovitosti dvojezičnega izobraževanja v dveh jezikovno (etnnično) mešanih okoljih v Sloveniji (Slovenska Istra in Prekmurje), Izhajala bo iz povezav pri uresničevanju splošnih ciljev osnovnošolskega izobraževanja s specifičnimi cilji, s katerimi šole na narodno mešanem območju Slovenske Istre in Prekmurja prispevajo k socializaciji v jezikovno in etnično mešanem okolju ter s tem k ohranjanju identitete in razvijanju jezika italijanske in madžarske narodne skupnosti.  V analizo bo vključeno  vrednotenje učinkovitosti dvojezičnega izobraževanja pri doseganju (a) izbranih izobraževalnih (= doseganje standardov znanja) ter (b) socializacijskih ciljev (=oblikovanje stališč in percepcij) učencev o sobivanju različnih jezikovnih/etničnih skupnosti v mešanem okolju.
 
Na osnovi pridobljenih rezultatov kvalitativnega  in kvantitativnega raziskovanja bomo lahko predvideli, v kakšni meri je potrebno modele manjšinskega šolstva nadgraditi v skladu s cilji ohranitve, zaščite in razvoja manjšin kot tudi dodane vrednosti dvojezičnega okolja za posameznika, pripadnika večinskega naroda. Prenova osnovnega šolstva v Sloveniji je neposredno vplivala tudi na izvajanje vsebin dvojezičnega modela pri nas, kar je za raziskovalca relevantna usmeritev predvsem v primerjavah z italijanskim in madžarskim šolstvom.  Posredno bodo raziskovalni rezultati poleg učinkovitosti modela z vidika šolske uspešnosti učencev tudi doprinos k spremljanju učinkov prenove devetletne osnovne šole. Posebno pozornost bomo posvetili uspešnosti pri slovenščini kot prvem in drugem jeziku.  Ugotavljali bomo tudi na vzorcu odraslih, ki so se šolali v dvojezičnih šolah, kako so nadaljevali šolanje ter se zaposlili in s tem ugotovili, kako uspešni so v vključevanju v družbeno–ekonomsko življenje okolja.


Znanstvena monografija:

Izobraževanje za dvojezičnost v kontekstu evropskih integracijskih procesov: učinkovitost dvojezičnih modelov izobraževanja v narodnostno mešanih okoljih Slovenije / zbrala in uredila Lucija Čok. - Koper: Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, Založba Annales: Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, 2009.


 

Iz medijev:
O izobraževanju za dvojezičnost v monografiji, Večer, 26.6.2010 - Stran: PREKMURJE, PRLEKIJA




Nazaj na prejšnjo stran
NOVICE

8-3-2024
Vabimo vas na predstavitev knjige Lászla Göncza, bo v torek, 12.3.2024 ob 17.30 uri v dvorani Arhiva Vas Vármegyei MNL (9700 Szombathely, Hefele M. u. 1.). Inštitut je sozaložnik omenjene knjige.

Več

4-3-2024
V sredo, 6. marca 2024, bo v Prešernovi dvorani SAZU v Ljubljani, potekal posvet v okviru projekta Teža preteklosti. Dediščina večkulturnega območja: primer Kočevske.

Več

22-2-2024
Sodelavec Inštituta za narodnostna vprašanja, dr. Attila Kovács, se bo v četrtek, 22. februarja 2024 ob 17. uri v prostorih Pomurskega muzeja v Murski Soboti udeležil okrogle mize z naslovom Mi vsi živeti ščemo – meje nekoč in danes. Dodana fotogalerija dogodka (23.2.2024).

Več

12-2-2024
V torek, 13.2.2024 ob 17. uri vas vabimo v prostore Kulturnega doma v Dobrovniku, na predavanje z zgodovinsko tematiko z naslovom: Temeljne prelomnice v zgodovini prekmurskih Madžarov med letoma 1918 in 1998, ki ga bo imel sodelavec dr. Attila Kovács.

Več