English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Slovenci v ZDA in v Avstraliji in vpliv internetnih povezav na ohranjanje slovenske identitete
 
Nosilec projekta:
dr. Matjaž Klemenčič (FF-Maribor, Oddelek za zgodovino; INV)
Sodelavci:
dr. Samo Kristen (INV), Janez Stergar (INV), Nada Vilhar (INV), dr. Jernej Zupančič (FF-Ljubljana, Oddelek za geografijo)
Šifra projekta:
J6-9818 (C)
Obdobje trajanja projekta:    
1. januar 2007 – 31. december 2009

V okviru projekta bomo za izbrane skupnosti Slovencev v zahodnem delu ZDA in v Avstraliji raziskovali njihovo poselitev in naselitev v novih domovinah, njihovo organiziranost v slovenskih narodnih domovih (oziroma klubih), bratskih podpornih organizacijah (specifično za ZDA) ter etničnih župnijah (za ZDA) oziroma katoliških misijah (za Avstralijo). Predstavljena bo tudi politična participacija predstavnikov obeh skupnosti v novih domovinah in zanimanje obeh skupnosti v obdobju kriz na slovenskem etničnem ozemlju. Raziskali bomo tudi vpliv povezav preko svetovnega spleta na ohranjanje etnične identitete med obema skupinama. Izdelana bo tudi primerjalna analiza med starejšo skupnostjo Slovencev v zahodnem delu ZDA, kjer predstavljajo večinoma potomce priseljencev, ki so se v ZDA naselili ob koncu 19. stoletja, in avstralsko-slovensko skupnostjo na posameznih primerih, ki se je v Avstraliji večinoma naselila po drugi svetovni vojni.
 
Študije bomo omejili na slovenske skupnosti v Pueblu (Koloradu) in Rock Springsu (Wyoming), uporabili bomo pa tudi izsledke raziskav za slovenske skupnosti v Leadvillu (Kolorado) in San Franciscu (Kalifornija). Pri avstralsko-slovenski skupini pa bo raziskovanje omejeno na slovenske skupnosti v Melbournu, Brisbanu in na Zlati obali.
 
Viri za raziskovanje slovenskih skupnosti v ZDA so:
  • arhivsko gradivo, ki ga hranijo ameriške inštitucije (rezultati ljudskih štetij, arhivi mestnih svetov) in zasebne ustanove javnega značaja (arhivi katoliških župnij in škofij)
  • arhivi posameznih slovenskih bratskih podpornih organizacij
  • arhivi nekaterih slovenskih narodnih domov in kulturnih društev
  • časopisna gradiva in drugi tiskani viri
  • intervjuji posameznikov
 
Viri za raziskovanje slovenskih skupnosti v Avstraliji so:
  • arhivsko gradivo, ki ga hranijo avstralske inštitucije (rezultati ljudskih štetij) in zasebne ustanove javnega značaja (arhivi katoliških misij)
  • arhivi posameznih slovenskih klubov in kulturnih društev
  • časopisna gradiva in drugi tiskani viri
  • intervjuji posameznikov
NOVICE

24-4-2024
V petek, dne 19. aprila sta Enoto INV v Lendavi obiskala dr. Andor Mészáros, profesor Oddelka za Srednjeevropske študije na Filozofski fakulteti Univerze Eötvös Loránd iz Budimpešte (ELTE) in mladi raziskovalec, doktorski študent oddelka Kristóf Kovács.

Več

23-4-2024
V soboto, dne 13. aprila se je sodelavec INV, dr. Attila Kovács udeležil srečanja slovenskih pravnikov v Narodnem domu v Trstu.

Več

19-4-2024
Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije INV z naslovom "Raznolikost v raziskovanju etničnosti: izbrani pogledi III", ki bo v sredo, 24.4.2024, ob 11. uri v sejni sobi INV.

Več

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več