English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE












KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Primerjava položaja romskih žensk  v Sloveniji in Makedoniji: Izobrazbena raven in družbeni položaj
(Dvostranski projekt v okviru slovensko- makedonskega sodelovanja)
 

Partnerski organizaciji: Inštitut za narodnostna vprašanja (Ljubljana) in Inštitut za sociologijo - Filozofska fakulteta (Skopje)
Nosilki projekta: dr. Vera Klopčič (INV) in dr. Amalija Jovanović (Inštitut za sociologijo, FF – Skopje)
Sodelavke: dr. Anica Dragović (Inštitut za sociologijo, FF – Skopje) dr. Karmen Medica (ISH), Nada Vilhar (INV)
Št. pogodbe: BI-MK/07-08-022
Obdobje trajanja projekta: januar 2007 – december 2008
 

Projekt »Primerjava položaja romskih žensk  v Sloveniji in Makedoniji /Izobrazbena raven in družbeni položaj« se ukvarja z analizo demografskih podatkov o položaju romskih žensk v primerjavi s sorodnimi podatki za druge etnične skupine v obeh državah. Usmerja se zlasti na vprašanje medsebojne povezanosti izobrazbene ravni in zaposlitvenega statusa romskih žensk. Vse do pred kratkim so bile romske ženske zapostavljene kot posebna ciljna skupina. Istočasno je bil njihov položaj marginaliziran tudi znotraj romskih skupnosti. Parlamentarna Skupščina Sveta Evrope je v posebnem priporočilu 1557 (2002) o pravnem položaju Romov v Evropi med drugim ugotovila, da je potrebno: »izboljšati položaj romskih žensk saj imajo določilno vlogo v izboljšanju življenjskih pogojev romskih družin. Te ženske so istočasno žrtve trikratne diskriminacije – kot Romkinje, kot ženske in kot osebe ki pripadajo družbeno zapostavljenim skupinam«. Rezultati študij, ki so v letih 2005–2006 potekale v obeh državah potrjujejo, da je izobrazbena struktura te etnične skupine na nižji ravni v primerjavi z ostalim prebivalstvom. Istočasno se ohranja domneva, da imajo pripadniki te etnične skupine večje število otrok kot ostalo prebivalstvo. Glavni cilji projekta »Romske ženske v Sloveniji in Makedoniji/ izobrazba in socialni položaj« so analizirati povezanosti izobrazbene ravni, etnične pripadnosti, zaposlitvenega statusa in rodnosti ter ugotoviti načine za usposabljanje romskih žensk za izboljšanje njihovega položaja. 


Nazaj na prejšnjo stran
 
NOVICE

23-11-2023
Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu je organiziral glasbeni dogodek, ki vključuje zamejske ustvarjalce "Sredi domovine". Na včerajšnem dogodku je nastopil nadarjen kitarist, mladi raziskovalec na Inštitutu za narodnostna vprašanja in član Kulturno prosvetnega društva Bazovica na Reki Natko Štiglić.

Več

17-11-2023
Kluba koroških Slovencev v Ljubljani in Mariboru praznujeta 95. letnico. Jubilej bo v ponedeljek, 27.11.2023 ob 18h v Galeriji Družina, Ljubljana, Krekov trg 1.

Več

15-11-2023
V ponedeljek, 20. novembra 2023 ob 17. uri bo v Centru Bánffy (Lendava, Glavna ulica 32) akademik, stalni član madžarske akademije znanosti, dr. Károly s pomočjo več deset barvnih zemljevidov predstavil zadnji zvezek Nacionalnega atlasa Madžarske - Družba. Uvodni govor na dogodku bo imel naš zaposleni, dr. Attila Kovács.

Več

15-11-2023
Vodja enote Inštituta za narodnostna vprašanja na Reki in predsednica Zveze slovenskih društev na Hrvaškem Barbara Riman je za STA po sestanku z ravnatelji poudarila, da imajo učitelja slovenščine trenutno vse šole, kjer poteka pouk slovenskega jezika po modelu C.

Več