English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Narodne manjšine v medetničnih odnosih po vstopu Slovenije v Evropsko unijo (EU)

Nosilec: dr. Boris Jesih (INV)
Sodelavci: dr. Albina Nećak Lük (FF), dr. Sonja Novak Lukanovič (INV), dr. Katalin Munda Hirnök (INV), dr. Jernej Zupančič (FF, Oddelek za geografijo)
Obdobje trajanja projekta: februar 2004 – januar 2007


Projekt se bo na osnovi analize primarnih virov, analize empiričnih podatkov in s primerjavo že opravljenih raziskav ukvarjal s vprašanjem ali se stališča prebivalstva do sprejemanja različnosti in percepcija medsebojnega sodelovanja v procesih evropskega integriranja spreminja. To vpliva na drugačno sprejemanje različnosti v okolju in omogoča intenziviranje sodelovanja med različnimi subjekti, kar  prispeva k izboljšanju kvalitete življenja na obeh straneh meje.

V projektu bomo na osnovi izbranih območjih Slovenije, Avstrije, Italije, in Madžarske in naključno izbrane populacije, predstavili različne oblike skupnega življenja na dveh nivojih, v kraju bivanja in v širšem prostoru. Posebej bomo ugotovili v kolikšni meri in na katerih področjih ti odnosi po vstopu Slovenije v EU vplivajo na kategorije, ki neposredno niso povezane z ustaljenimi vzorci odnosov med večino in manjšino. Analiza podatkov nam bo nakazala razlike in podobnosti v videnju večine in manjšine in njihovem zaznavanju večkulturnega okolja. Z analizo bo osvetljen aktualni položaj manjšin v izbranem okolju. Posebej bo izpostavljena subjektivna komponenta - percepcija različnih akterjev do sosednje države. Primerjava dobljenih podatkov z že opravljenimi empiričnimi raziskavami bo nakazala razlike v stališčih prebivalstva do sprejemanja različnosti in v stališčih do sodelovanja s Slovenijo, prav tako pa tudi koliki meri ta različnost v spremenjenih razmerah vpliva na bližnje družbeno okolje tako v Sloveniji kot v sosednjih državah, ki do sedaj ni bilo soočeno v neposredni interakciji.

Na območjih, ki jih v raziskavi obravnavamo bomo izpostavili izbrane vidike, ki se medsebojno dopolnjujejo in s svojimi posrednimi in neposrednimi dejavniki prepletajo: politični vidik, prostorski in socialnoekonomski vidik, izobraževalni vidik (poučevanje jezika, vsebina učnih programov), kulturni vidik, ekonomski vidik jezika, vloga medijev.


Nazaj na prejšnjo stran

NOVICE

19-4-2024
Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije INV z naslovom "Raznolikost v raziskovanju etničnosti: izbrani pogledi III", ki bo v sredo, 24.4.2024, ob 11. uri v sejni sobi INV.

Več

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več

10-4-2024
V četrtek, 11.4.2024 bo imela dr. Barbara Riman na oddelku za južnoslovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti v Zagrebu predavanje z naslovom "Učenje slovenskega jezika na Hrvaškem.«

Več

8-4-2024
Udeležba na okrogli mizi v Cambridge-u Sodelavka INV, dr. Lara Sorgo, se je udeležila okrogle mize z naslovom Kin-state minorities and media consumption v sklopu konference BASEES (British Association for Slavonic and Eastern Europe Studies) v Cambridge-u.

Več