English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Judje v imaginariju etničnih razlikovanj v sodobni Sloveniji

Nosilec projekta: izr. prof. dr. Mitja Žagar (INV)
Izvajalka: dr. Hannah Starman (INV)
Financer: Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport RS
Obdobje trajanja projekta: julij 2004 –  junij 2006                                                                 

V novoveškem času so Judje na ozemlju današnje Slovenije v smislu populacijske entitete najbolj zaznamovani s svojo pretežno fizično odsotnostjo: "kripto prisotnost" Judov med Slovenci ima že predmoderne nastavke, ki temeljijo v posebni zgodovini Judov na področju današnje Slovenije.

Danes so Judje v Sloveniji organizirani v eno najmanjših Judovskih skupnosti v Evropi. Vendar to populacijsko dejstvo v današnji Sloveniji po pričakovanjih nima neposredno sorazmernih učinkov na socialno reprezentacijo o Judih. Nosilna hipoteza projekta je, da je situacija ravno nasprotna: pozitivna ali negativna senzibiliziranost do Judov, judovstva, dogajanj v Izraelu, itd. so del vsakdana v oblikovanju etničnih ideacij in razlikovanj v vseh zvrsteh javnosti na način, ki bi ga izhodiščno označili kot sorodnega temu, kar je Paul Lendvai (1971) označil kot "antisemitizem / (filosemitizem) brez Judov".

Projekt namerava ključno empirično evidenco v podporo nosilnima hipotezama pridobiti iz terenske preiskave s kvalitativno metodologijo v treh zaporednih korakih: a) z naborom pričevanj Judov, ki so danes prebivalci in/ali državljani Slovenije in ki so preživeli nacistično in fašistično preganjanje in nasilje, ter njihovih potomcev; b) z naborom pričevanj "sosedov" in prič, ki se spominjajo preganjanja Judov v svoji neposredni bližini, na primer v domačem kraju, v odporniškem gibanju, v koncentracijskem taborišču, itd.;  c) in z naborom pričevanj ljudi, katerih družinske in rodbinske genealogije vključujejo judovsko ascendenco, ki pa imajo do tega "kompleksa ancestralnosti" kaj raznolika stališča in odnose.

Raziskava ima dva izrecna cilja: dokumentiranje pričevanj preživelih Judov in njihovih potomcev Slovenskem, njihovih življenjskih zgodb ter okoliščinske evidence o teh zgodbah; in drugič način, kako se odnos do Judov in judovstva obnaša kot komponenta identitetnega izrekanja v odnosih, ki temeljijo na konstrukcijah neprehodnega, etničnega razlikovanja na eni strani, in prehodnega odnosa kulturne razlike na drugi v današnji Sloveniji. Ker je eden od obeh ciljev projekta diagnosticiranje specifičnih vidikov etnocentrizmov, ki se v Sloveniji vežejo na ideacijo o Judih,  zaradi metodoloških ozirov postavljamo tudi časovne prelomnice, za katere domnevamo, da so globoko učinkovale na etnocentrizme v Sloveniji. Po holokavstu, ki se je na ozemlju današnje Slovenije z deportacijami začel v letih 1943 in 1944, je osamosvojitev Slovenije je v skladu z izhodiščno domnevo tak prelom, ki ga gledamo kot zgodovinsko "zadnji" sprožilec radikalizacije etnocentrizmov v Sloveniji. Zato bodo nabor podatkov ter diagnostične in projekcijske analize podatkov posebej upoštevali čas po letu 1991.



Nazaj na prejšnjo stran

NOVICE

19-4-2024
Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije INV z naslovom "Raznolikost v raziskovanju etničnosti: izbrani pogledi III", ki bo v sredo, 24.4.2024, ob 11. uri v sejni sobi INV.

Več

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več

10-4-2024
V četrtek, 11.4.2024 bo imela dr. Barbara Riman na oddelku za južnoslovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti v Zagrebu predavanje z naslovom "Učenje slovenskega jezika na Hrvaškem.«

Več

8-4-2024
Udeležba na okrogli mizi v Cambridge-u Sodelavka INV, dr. Lara Sorgo, se je udeležila okrogle mize z naslovom Kin-state minorities and media consumption v sklopu konference BASEES (British Association for Slavonic and Eastern Europe Studies) v Cambridge-u.

Več