English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE












KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Romi v procesih evropske integracije:
Modeli izobraževanja za Rome - pot k izboljšanju njihovega položaja in izboljšanju možnosti za zaposlovanje

(Projekt v okviru dejavnosti Pakta stabilnosti za JV Evropo)

Predlagatelj: Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana (koordinatorica: dr. Vera Klopčič)
Soizvajalci: Avstrijski inštitut za Vzhodno in Jugovzhodno Evropo - izpostava Ljubljana (nosilec: dr. Miroslav Polzer)
Inštitut za narodnosti i migracije, Zagreb (nosilka: mag. Mirjana Domini)
Financer:  
Obdobje trajanja projekta: 2000-2006                                                                                             

Izhodišče Projekta o Romih v procesih evropske integracije (dalje v tekstu Projekt) je že opravljeno delo v dvostranskem projektu o položaju Romov v Sloveniji in Avstriji, "Izboljšanje položaja Romov- izziv za manjšinsko pravo". V okviru tega projekta smo že pripravili dve okrogli mizi in publikacijo v slovenskem (s povzetki v angleškem, nemškem in slovenskem jeziku) in v nemškem jeziku. Predstavitev publikacije in okroglo mizo v aprilu 1999 smo pripravili v sodelovanju s Svetom Evrope, v okviru sofinanciranja dvostranskih projektov za izboljšanje položaja Romov. Izvajalci smo že od začetka načrtovali razširitev projekta po posameznih področjih urejanja na sosednje države, najprej na Hrvaško in nato še druge sosednje države. Projekt je vsebinsko usmerjen v prikaz možnosti za oblikovanje in razvoj modelov izobraževanja za Rome kot posebne skupine, ki bo v največji možni meri upošteval potrebe in njihov poseben izhodiščni položaj predvsem glede povečanja možnosti za zaposlovanje ter prispeval k njihovi integraciji, ne bo pa vodil k odtujevanju Romov od njihovega jezika in njihove etnične identitete. Ena temeljnih ugotovitev dosedanjih raziskav o položaju Romov je, da je ključ za izboljšanje položaja Romov na področju izobraževanja in zaposlovanja. Z učinkovitejšim izobraževanjem in redno zaposlitvijo Romov se bo sodelovanje z večinsko družbo dvignilo na raven, na kateri bi lahko Romi vzeli reševanje svojih problemov v svoje roke in bi potrebovali od države le še "pomoč za samopomoč". Obstoječi modeli izobraževanja in usposabljanja se med seboj razlikujejo glede na samo izhodišče izobraževanja, ki je ali integrirani model, ki romske otroke vključuje v splošne oblike izobraževanja ali pa v posebne oblike izobraževanja za to skupnost ali pa se uvaja "kombiniran model", glede na stopnjo uvajanja romskega jezika, način financiranja in mesto v splošnih izobraževalnih sistemih in v načrtovanju jezikovne, izobraževalne in kulturne politike. V načrtovanem delu Projekta bomo najprej pripravili prikaz obstoječih modelov izobraževanja (I faza), nato jih bomo soočili in primerjali (II faza) z namenom razviti modele, ki bi bili optimalni glede na okoliščine, cilj in dosedanje oblike izobraževanja za Rome (III faza). Projektni partnerji so že vzpostavili povezave z drugimi raziskovalnimi in dokumentacijskimi ustanovami, eksperti in NGO ter pričeli s pripravo case studies.

Poročilo projekta CRP »Romi v procesih evropske integracije/razvoj modelov izobraževanja in usposabljanja Romov za povečanje rednega zaposlovanja«


 

Nazaj na prejšnjo stran
 

 

NOVICE

8-3-2024
Vabimo vas na predstavitev knjige Lászla Göncza, bo v torek, 12.3.2024 ob 17.30 uri v dvorani Arhiva Vas Vármegyei MNL (9700 Szombathely, Hefele M. u. 1.). Inštitut je sozaložnik omenjene knjige.

Več

4-3-2024
V sredo, 6. marca 2024, bo v Prešernovi dvorani SAZU v Ljubljani, potekal posvet v okviru projekta Teža preteklosti. Dediščina večkulturnega območja: primer Kočevske.

Več

22-2-2024
Sodelavec Inštituta za narodnostna vprašanja, dr. Attila Kovács, se bo v četrtek, 22. februarja 2024 ob 17. uri v prostorih Pomurskega muzeja v Murski Soboti udeležil okrogle mize z naslovom Mi vsi živeti ščemo – meje nekoč in danes. Dodana fotogalerija dogodka (23.2.2024).

Več

12-2-2024
V torek, 13.2.2024 ob 17. uri vas vabimo v prostore Kulturnega doma v Dobrovniku, na predavanje z zgodovinsko tematiko z naslovom: Temeljne prelomnice v zgodovini prekmurskih Madžarov med letoma 1918 in 1998, ki ga bo imel sodelavec dr. Attila Kovács.

Več