English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE












KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Zgodovina

Film o razvoju Inštituta za narodnostna vprašanja




INV je naslednik Manjšinskega instituta, ki je kot ena prvih tovrstnih raziskovalnih institucij v svetu deloval v Ljubljani v letih od 1925 do 1941. Ukvarjal se je s proučevanjem položaja Slovencev v zamejstvu ter s položajem nemške in madžarske manjšine v Sloveniji. Ob okupaciji je bil inštitut »likvidiran, da ne bi padlo njegovo gradivo okupatorju v roke«, vendar je bil že januarja 1944 na osvobojenem ozemlju Slovenije ustanovljen Znanstveni institut pri Izvršnem odboru Osvobodilne fronte, ki je kot edina tovrstna ustanova v okupirani Evropi nadaljeval tudi delo Manjšinskega instituta. Njegov oddelek za vprašanja meja se je do leta 1948 preoblikoval v Inštitut za narodnostna vprašanja. V obdobju med leti 1948 in 1956 je inštitut deloval v okviru Univerze v Ljubljani, od tedaj pa je samostojna znanstvena ustanova. Leta 1992 je INV postal eden prvih javnih raziskovalnih zavodov.



 

 
NOVICE

17-3-2023
Vabljeni na PREDSTAVITEV KNJIGE dr. Mitje Žagarja, z naslovom: Slovenija, kako naprej?, ki bo 22. 3. 2023 ob 18:30 uri, v knjižnem centru HACEK v Celovcu. Poljudno napisana znanstvena monografija želi spodbuditi poglobljeno javno in strokovno razpravo o prihodnosti Slovenije, konceptu, ciljih in strategijah njenega prihodnjega razvoja. Vabljeni!

Več

16-3-2023
Vljudno vabljeni na podijsko diskusijo z naslovom: Volitve v koroški deželni zbor in koroški Slovenci. Diskusija bo potekala v sejni sobi Inštituta za narodnostna vprašanja v Ljubljani, v sredo, 29. marca 2023 ob 11:00 uri. Pogovor z dr. Marjanom Sturmom in dr. Danielom Wuttijem bosta vodila dr. Boris Jesih in dr. Danijel Grafenauer. Prenos bo potekal tudi v živo (streaming) na spletni strani https://vzivo.sta.si/ Vabljeni!

Več

16-3-2023
V sredo, 22. 3. 2023 ob 11.00 uri na Inštitutu za narodnostna vprašanja organiziramo okroglo mizo z naslovom: »Učenje in položaj slovenskega jezika med pripadniki slovenske skupnosti na Hrvaškem danes«. Predstavljene bodo dejavnosti izvedene v okviru Strokovno-razvojnih nalog, ki jih financira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje Republike Slovenije. Sodelovali bodo: Dr. Barbara Riman, vodja strokovnorazvojne naloge, Damjana Hliš, učiteljica slovenskega jezika in mladi raziskovalec na INV, Natko Štiglić. Vabiljeni!

Več

14-3-2023
Inštitut za migracije in narodnosti bo 16. marca 2023 ob 10.00 uri v Mestni hiši Hrvaške gospodarske zbornice (Rooseveltov trg 2, Zagreb), predstavil zbornik 2. mednarodne strokovno-znanstvene konference »Migracije in identiteta: kultura, gospodarstvo, država«, na kateri so s svojimi prispevki sodelovali tudi raziskovalci INV.

Več