English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo


Programa sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija 2014-2020, Evropski sklad za regionalni razvoj

Projekt EDUKA2 - Čezmejno upravljanje izobraževanja je sofinanciran iz javnega razpisa za predložitev standardnih projektov v okviru
Vodilni partner projekta: Slovenski raziskovalni inštitut - SLORI
Partnerji projekta: Inštitut za narodnostna vprašanja, Societât Filologjiche Furlane - Furlansko filološko društvo “Graziadio Isaia Ascoli”, Univerza v Novi Gorici, Univerza Ca’ Foscari v Benetkah, Univerza na Primorskem - Pedagoška Fakulteta.
Pridruženi partnerji projekta: Deželni šolski urad dežele Furlanije - Julijske krajine,  Ministrstvo za izobraževanje, visoko šolstvo in znanost Republike Italije, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, Sektor za šolstvo, izobraževanje in znanost Dežele Furlanije - Julijske krajine.
Obdobje trajanja projekta: 1. september 2017 - 28. februar 2019 



Cilj projekta EDUKA2 je krepitev čezmejnega sodelovanja na področju izobraževanja z razvijanjem enotnih didaktičnih orodij in izobraževalnih modelov. Predvidene dejavnosti bodo namenjene še posebej šolam in univerzam programskega območja.
V okviru projekta bomo oblikovali mrežo za čezmejno sodelovanje, ki jo bodo sestavljale šole, univerze, raziskovalni centri ter ustanove narodnih in jezikovnih manjšin; izdelali skupne smernice, metode in vsebine o temah, ki zadevajo varstvo kulturnih, jezikovnih, okoljskih in naravnih virov za usklajevanje čezmejnega vzgojno-izobraževalnega sistema; predvideli skupno usposabljanje učiteljev, ki bo zagotavljalo prenos didaktičnih modelov v šolsko in visokošolsko okolje; izdelali informativna orodja o postopkih priznavanja nazivov in kvalifikacij čezmejnih študentov in diplomantov.
S projektnimi aktivnostmi bomo izoblikovali: učne enote t. i. čezmejne razrede za različna predmetna področja; didaktično gradivo za pouk manjšinskih jezikov in literature čezmejnega območja; orodja in pilotne aktivnosti za poučevanje slovenščine in italijanščine kot sosedskih jezikov; spletno platformo za didaktična gradiva in e-izobraževanje; skupne programe izobraževanja vzgojiteljev, učiteljev in profesorjev; orodja za podporo študentom in diplomantom pri postopkih priznavanja izobrazbe in poklicnih kvalifikacij pridobljenih v sosednji državi: priročnik, svetovanje, skupni programi usposabljanja.

Ključne ciljne skupine projekta so:
• vrtci in šole v Italiji in Sloveniji;
• ravnatelji, vzgojitelji, učitelji, učenci, dijaki;
• univerze (vključno s strokovnimi službami: referati, vpisnimi službami in svetovalnimi centri);
• raziskovalni inštituti;
• univerzitetni študenti, visokošolski učitelji in strokovnjaki;
• ustanove narodnih in jezikovnih manjšin;
• vzgojno-izobraževalne ustanove in društva, predavatelji, pedagoški delavci;
• družine z otroki, ki so vključeni v vzgojno-izobraževalni proces;
• institucionalni in politični predstavniki, javne in zasebne ustanove.
 




V petek, 18. januarja je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani potekala predstavitev rezultatov projekta EDUKA 2 Čezmejno upravljanje izobraževanja.

Na predstavitvi so sodelovale dr. Zaira Vidau, dr. Maja Mezgec, dr. Matejka Grgič in dr. Sara Brezigar.

Pozdravni nagovor je imela dr. Sonja Novak Lukanovič, direktorica Inštituta za narodnostna vprašanja, prireditev je povezoval dr. Danijel Grafenauer.


VABILO



 


 
NOVICE

24-4-2024
V petek, dne 19. aprila sta Enoto INV v Lendavi obiskala dr. Andor Mészáros, profesor Oddelka za Srednjeevropske študije na Filozofski fakulteti Univerze Eötvös Loránd iz Budimpešte (ELTE) in mladi raziskovalec, doktorski študent oddelka Kristóf Kovács.

Več

23-4-2024
V soboto, dne 13. aprila se je sodelavec INV, dr. Attila Kovács udeležil srečanja slovenskih pravnikov v Narodnem domu v Trstu.

Več

19-4-2024
Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije INV z naslovom "Raznolikost v raziskovanju etničnosti: izbrani pogledi III", ki bo v sredo, 24.4.2024, ob 11. uri v sejni sobi INV.

Več

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več