***
Projekt mirovna regija Alpe-Jadran
Po velikem uspehu prireditve 100 let konca prve svetovne vojne – skoraj 300 udeležencev iz Italije, Slovenije in Avstrije novembra 2018 v Celovcu – se delo nadaljuje.
Dne 2. 2. 2019 se je iniciativa »War is over (if you want it) na povabilo
Inštituta za narodnostna vprašanja srečala v Ljubljani. 25 udeležencev in udeleženk iz treh dežel se je konstituiralo kot permanentno mreženje in sprejelo obširen program.
Delo na projektu mirovna regija Alpe-Jadran
***
1. februar - DAN INŠTITUTA
Ob Dnevu Inštituta, 1. februarju je ob 11. uri na Inštitutu za narodnostna vprašanja potekal pogovor, posvečen spominu akademika prof. dr. Janka Pleterskega (1923–2018).
O delu in osebnosti prof. dr. Janka Pleterskega, katerega znanstvena pot je bila vrsto let
(1954–1970) povezana z Inštitutom za narodnostna vprašanja sta v razgovoru
z dr. Samom Kristenom spregovorila nekdanja sodelavca Inštituta, zgodovinarja,
zaslužni prof. dr. Dušan Nećak in Janez Stergar, prof.
Ustanoviteljica Inštituta za narodnostna vprašanja je Republika Slovenija (v njenem imenu Vlada RS), soustanoviteljici pa Slovenska akademija znanosti in umetnosti in Univerza v Ljubljani.
Inštitut za narodnostna vprašanja je javna raziskovalna organizacija na področju etničnih študij, ki interdisciplinarno proučuje naslednje tematike: slovensko narodno vprašanje, položaj slovenskih narodnih skupnosti v Italiji, Avstriji in na Madžarskem, položaj Slovencev v državah naslednicah nekdanje Jugoslavije, položaj slovenskih izseljencev, položaj narodnih skupnosti (narodnih manjšin in drugih etničnih skupnosti) v Sloveniji, položaj migrantov v Sloveniji in pojavne oblike etničnega vprašanja (etničnosti, nacionalizma) v Evropi ter v svetu.Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani, ki je bila sklenjena leta 1998, je v letu 2005 INV okvirne pogodbe o sodelovanju sklenil še z Univerzo na Primorskem in raziskovalnimi institucijami v zamejstvu, Slovenski znanstveni inštitut (SZI) in SIN »Urban Jarnik« v Avstriji ter Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) in Slovenska narodna in študijska knjižnica v Italiji.
Leta 1995 je inštitut prejel srebrni častni znak svobode Republike Slovenije z naslednjo utemeljitvijo: »za dolgoletno sistematično in uspešno preučevanje manjšinske problematike v Sloveniji ter problematike slovenske narodne skupnosti zunaj meja Republike Slovenije«
V medijih:
RTV Slovenija, MMR, Studio madžarskih programov, Terepjáró, 2019.02.15, Botka Ágnes
RTV Slovenija, 10. februar 2019, Intervju - TV, dr. Barbara Riman.
Gorenjski Glas, 9. februar 2019, Jože Košnjek: Matica praznovala z zamejci
Novice, spletni portal slovenskega tednika na Koroškem, 7. februar 2019, Mirovna regija Alpe-Jadran: Delo na projektu se nadaljuje
RTV Slovenija, Prvi program Slovenija, 28. januar 2019, Sotočje , dr. Sara Brezigar o novih učnih metodah
Radio Ognjišče, 27. januar 2019, Moja zgodba: Romi med in po drugi svetovni vojni, gost oddaje dr. Miran Komac
Svet Slovenskih Organizacij, 24. januar 2019, Kam in ako naprej? Posvet z dr. Saro Brezigar o stanju naše narodne skupnosti v Italiji
Arhiv:
Leto 2011, leto 2012, leto 2013, leto 2014, leto 2015, leto 2016, leto 2017, leto 2018
|