English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo
Na INV je bil ustanovljen raziskovalni program Manjšinske in etnične študije ter slovensko narodno vprašanje. 

1.1.2020 - 31.12.2025


Predstavitev programske skupine
V okviru  raziskovalnega programa (RP) so se v zadnjem desetletju razvili in uveljavili ključni kompleksni multidisciplinarni in interdisciplinarni problemski sklopi in pristopi, ki jih – upoštevaje aktualno družbeno situacijo, procese in trende razvoja ter razvoj zlasti družboslovne in humanistične znanosti – stalno nadgrajujemo in razvijamo ter jim dodajamo nova teoretska izhodišča in aktualne raziskovalne vsebine. Hkrati razvijamo nove raziskovalne pristope in (multi-, trans- in interdisciplinarne) metode, primerne za raziskovanje kompleksnih pojavov, izhajajoč zlasti iz metodološkega pluralizma.

Zaradi navedenega in družbene aktualnosti bo RP nadaljeval svoje delo na področju štirih širših problemskih sklopov: (I) slovensko narodno vprašanje, (II) manjšinske študije, (III) študije etničnosti, nacionalizma in mejnosti, (IV) urejanje in upravljanje različnosti. Te sklope bomo, upoštevaje razvoj in trende, dopolnjevali z aktualnimi tematikami in nadgrajevali z novimi teoretskimi in metodološkimi spoznanji, ki uveljavljajo multidisciplinarne, interdisciplinarne in transdisciplinarne pristope, primerne kompleksnosti proučevanih pojavov.

V okviru omenjenih problemskih sklopov bomo posebno pozornost posvečali naslednjih aktualnim tematikam: (a) analiza manjšinskega, migracijskega in integracijskega prava, politik in strategij, (b) narodna/etnična, kulturna in jezikovna raznolikost prebivalstva Slovenije, (c) slovenske manjšine v sosednjih državah, (d) romska manjšina v Sloveniji, (e) procesi in dimenzije družbene integracije priseljencev, (f) demografski in migracijski procesi, (g) kontinuiran vključujoči odprti dialog ter upravljanje (družbenih) odnosov in kriz.

Upoštevaje omenjene sklope in tematike, pozornost namenjamo procesom in dinamiki etničnih odnosov, naraščajoči različnosti družb, procesom identitet in njihovim preobrazbam, transnacionalizaciji in transkulturalciji, mejam in mejnosti, intenzivnejšim notranjim in mednarodnim migracijam ter migracijam v EU, etničnim in manjšinskim politikam, človekovim in manjšinskim pravicam, evoluciji državljanstva, pravnemu varstvu tradicionalnih narodnih in novih manjšin, pravnemu, ekonomskemu in družbenemu položaju manjšinskih in marginaliziranih skupnosti in njihovih pripadnikov ter njihovi prostovoljni in enakopravni polni integraciji.

Temeljna cilja RP sta: (a) prispevek k razvoju slovenske in globalne teoretske in empirične znanosti na področju etničnih študij ter razvoju baz izvirnih podatkov in (b) prispevek k družbenemu razvoju Slovenije in širše regije, ki lahko z izvirnimi znanstvenimi rezultati prispeva k družbenemu miru in stabilnosti v pluralnih sodobnih družbah, ki morajo temeljiti na enakopravnem vključevanju, intergraciji, varstvu in participaciji vseh manjšinskih in večinskih skupnosti ter njihovih pripadnikov.
NOVICE

24-4-2024
V petek, dne 19. aprila sta Enoto INV v Lendavi obiskala dr. Andor Mészáros, profesor Oddelka za Srednjeevropske študije na Filozofski fakulteti Univerze Eötvös Loránd iz Budimpešte (ELTE) in mladi raziskovalec, doktorski študent oddelka Kristóf Kovács.

Več

23-4-2024
V soboto, dne 13. aprila se je sodelavec INV, dr. Attila Kovács udeležil srečanja slovenskih pravnikov v Narodnem domu v Trstu.

Več

19-4-2024
Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije INV z naslovom "Raznolikost v raziskovanju etničnosti: izbrani pogledi III", ki bo v sredo, 24.4.2024, ob 11. uri v sejni sobi INV.

Več

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več