English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE












KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo



Zgodovina

Klub koroških Slovencev (KKS) v Ljubljani je bil ustanovljen po zboru koroških pregnancev v Sloveniji jeseni 1928 in od tedaj – z izjemo vojnih let – deluje neprekinjeno. Med njegovimi znanimi predsedniki so bili Julij Felaher, Lovro Kuhar – Prežihov Voranc in Bogo Grafenauer. Za svojo večdesetletno dejavnost v pomoč zamejstvu je KKS prejel vrsto najvišjih priznanj koroških slovenskih organizacij, nazadnje Tischlerjevo nagrado 2007.


Dejavnost

Klub koroških Slovencev (KKS) združuje potomce po plebiscitu 1920 pregnanih koroških Slovencev ter prijatelje zamejskih Slovencev. Njegov osnovni namen je spodbujanje zanimanja za zgodovino in sodobni položaj zamejskih Slovencev, posredovanje kulturnih izmenjav med zamejstvom (predvsem, ne pa zgolj koroškim) in osrednjo Slovenijo; tako vsako leto poskrbi za gostovanje vsaj ene kulturne skupine (pevske, glasbene, igralske, lutkovne, literarne) v Ljubljani, večkrat tudi za povratni obisk v zamejstvu. Tedenske e-okrožnice članom in prijateljem kluba opozarjajo na posamezne prireditve. Jeseni 1998 je klub pobudil oživitev »Koroških kulturnih dni« v Ljubljani, ki jih zadnja leta organizira partnersko Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva. Klub zbira tudi finančne in materialne prispevke za vzgojne, izobraževalne in kulturne dejavnosti v zamejstvu (tako npr. knjige za otroške vrtce, glasbila, odrske rekvizite) ter za organiziranje seminarjev za zamejce. Vsako leto klub pripravi tudi vsaj en avtobusni obisk zamejstva. V letu 2009 bo izšel 43. letnik revije »Koroški vestnik«, ki ga KKS v 1000 izvodih izdaja skupaj z organizacijama koroških partizanov iz Celovca in iz Ljubljane. Klub je v denacionalizacijskem postopku podedoval večstanovanjsko hišo narodnoobrambne Družbe sv. Cirila in Metoda na Dolenjski cesti 18; del pritličnih prostorov je namenjen pevskemu in drugemu delovanju koroških (in drugih zamejskih) študentov. Klub je tudi soustanovitelj »Prežihove ustanove« za pomoč koroškim študentom z obeh strani meje.

 
Članstvo: nekaj nad 300.
 
Sedež kluba je na Inštitutu za narodnostna vprašanja v Ljubljani, SI - 1101 Ljubljana, p.p. 1723, Erjavčeva 26
 
Kontaktne osebe KKS:

predsednik: Janez Stergar tel. 01/ 200 18 78, 041 798 798
       
    e-pošta janez.stergar@inv.si
podpredsednica: dr. Anja Dular – Zwitter tel. 031 225 116
podpredsednik: Metodij Rigler tel. 031 359 558
tajnik: Danijel Grafenauer tel. 041 787 094
 
NOVICE

28-9-2023
Slovenska manjšina na Hrvaškem se sooča z nizko politično participacijo in pomanjkanjem učiteljev

Več

26-9-2023
Vljudno vabljeni na predavanje našega sodelavca dr. Devetaka z naslovom: "Vpliv dobrodelnosti na emancipacijo žensk pred prvo svetovno vojno: delovanje ženskih podružnic organizacije Rdečega križa na Goriškem in Gradiškem", ki bo potekal ta četrtek, 28. septembra ob 11. uri na ZRC SAZU.

Več

26-9-2023
Prejšni teden se je s prvim srečanjem uradno pričel projekt PRIMUS PLUS, ki krepi vrednost kulturne in jezikovne dediščine narodnih skupnosti.

Več

20-9-2023
Sodelavci INV so se udeležili 27. mednarodne znanstvene konference z naslovom "Nacionalne manjšine, migracije in varnost" na Brijonih.

Več