English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
Na vstopno stran
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE














KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo

Evaluacija stanja in razvojne perspektive slovenske narodne manjšine v Italiji 

Nosilka projekta: dr. Sara Brezigar (INV)
Št. pogodbe: 1000-10-213680
Financer: ARRS
Obdobje trajanja projekta:  11. 5. 2010-30. 4. 2012


Dosedanje raziskovanje slovenske narodne manjšine v Italiji ne ponuja celovitega odgovora na nekaj temeljnih vprašanj, ki bodo ključno vplivala na njeno prihodnost. Ta so:

- V kolikšni meri se izvaja Zakon 38 »Zakonska določila za zaščito slovenske jezikovne manjšine v deželi Furlaniji - Julijski krajini«, ki ga je leta 2001 sprejela Republika Italija in s katerim je po več kot 50 letih postavila pravno-formalni okvir zaščite slovenske narodne manjšine v Italiji.? 

- Kakšni so učinki zakona 38 (in njegove implementacije) za slovensko narodno manjšino v Italiji - predvsem na področju šolstva, rabe jezika, kulture, medijev, gospodarske dejavnosti in politične participacije? 

- Kakšen vpliv so imele spremembe v zadnjem desetletju, (predvsem vstop RS v EU in šengensko območje, rast imigrantskih skupnosti na območjih, kjer prebiva slovenska manjšina) na položaj slovenske manjšine v Italiji?  Kako te spremembe vplivajo na vlogo in razvojne možnosti slovenske narodne manjšine?

Namen projekta je zasnovati in operacionalizirati model za celovito evaluacijo položaja narodne manjšine in na njegovi osnovi raziskati trenutni položaj slovenske manjšine v Italiji na vseh ključnih področjih njenega delovanja.

Operativni cilji projekta so:

- raziskati udejanjanje zakona 38 na normativni ravni: preveriti ustreznost prenosa kolektivnih in individualnih pravic, ki so opredeljene v zakonu 38, v relevantne zakonske, podzakonske in druge normativne akte, na zgoraj navedenih posameznih področjih (kultura, šolstvo, …) in posebej na področju jezika;

- preveriti implementacijo normativne ureditve iz prejšnjega odstavka v praksi; oceniti njen pomen in posledice za slovensko manjšino v Italiji, predvsem za njeno delovanje in dolgoročno ohranjanje;

- na osnovi modela celovite evaluacije položaja narodne manjšine oceniti položaj, vlogo, izzive in razvojne možnosti slovenske narodne manjšine vis a vis t.i. matičnemu narodu in italijanski (narodni) večini.

narodnosti (npr. italijanske starše otrok v slovenskih šolah ali športnih društvih). Ti bodo s svojimi pogledi dodali novo dimenzijo evaluaciji položaja manjšine, tako rekoč »od zunaj«, ki jo pogrešamo pri večini projektov raziskovanja slovenske narodne manjšine.  

 
NOVICE

11-4-2024
Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno.

Več

10-4-2024
V četrtek, 11.4.2024 bo imela dr. Barbara Riman na oddelku za južnoslovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti v Zagrebu predavanje z naslovom "Učenje slovenskega jezika na Hrvaškem.«

Več

8-4-2024
Udeležba na okrogli mizi v Cambridge-u Sodelavka INV, dr. Lara Sorgo, se je udeležila okrogle mize z naslovom Kin-state minorities and media consumption v sklopu konference BASEES (British Association for Slavonic and Eastern Europe Studies) v Cambridge-u.

Več

4-4-2024
Prijazno vabljeni na predstavitev zbornika Slovenski mediji v Avstriji nekoč in danes, ki bo v torek, 9. 4. 2024, ob 18.30 v Slovenskem knjižnem centru Haček (Paulitschgasse 5-7, 9020 Klagenfurt/Celovec, Avstrija).

Več