English
Skip Navigation Links
O inštitutu
Zaposleni
Raziskovalna dejavnost
izobraževalna dejavnost
Indok knjižnica
Publikacije
Delo v javnem interesu
Uporabne povezave
JAVNA NAROČILA






RAZPRAVE IN GRADIVO



NAJNOVEJŠE KNJIŽNE IZDAJE












KNJIŽNA ZBIRKA ETHNICITY







PUBLIKACIJE SODELAVCEV
INV








DRUGE OBJAVE







 




Obnova hiše
INV je končana.











Tiskanje dokumentapovečaj pisavozmanjšaj pisavo
Mednarodna znanstvena konferenca(2014-12-1)

Inštitut za narodnostna vprašanja v Ljubljani, Slovenski raziskovalni inštitut v Trstu in Slovenski znanstveni inštitut v Celovcu so v petek, 28. novembra 2014, v dvorani Tessitori v Trstu organizirali mednarodno znanstveno konferenco "Med memorijo in travmo: koncentracijska taborišča in gulagi v spominih pripadnikov slovenskih narodnih skupnosti v prostoru Alpe-Jadran".

Namen multi- in interdisciplinarno zasnovane mednarodne znasntvene konference je bil predstaviti aktualno raziskovalno delo in dosežke slovenskih znanstvenikov in znanstvenic v Sloveniji in v sosednjih državah Slovenije na področju memorije in spomina v povezavi z množičnimi in kolektivnimi travmami. Posebna pozornost je bila posvečena italijanskim in nemškim koncentracijskim taboriščem ter gulagom v spominih pripadnikov slovenskih narodnih skupnosti v prostoru Alpe­Jadran.
Predavatelji in predavateljice so se tematikam približevali tako s teoretskega kot tudi z metodološkega vidika, s pomočjo psihoanalitičnih, psiholoških, zgodovinskih, socioloških, etnoloških in drugih spoznanj pa so ogovorili in ponazorili tudi pojave kot so travme, ki še ostajajo v senci, govorica travme, »molk«, trpljenje otrok v vojni, travma vrnitve, transgeneracijski prenos travmatičnih izkušenj. Tematiko množičnih in kolektivnih travmatizacij je poglobil raziskovalni in dokumentarni film. Želja prirediteljev je bila, da bi predstavljeni rezultati spodbujali raziskovalno radovednost ter navezovanje stikov tako s slovenskimi kot tudi z italijanskimi strokovnjaki.

Konferenca se uvršča v sklop prireditev ob 90-­letnici Inštituta za narodnostna vprašanja ter 40 -letnici Slovenskega raziskovalnega inštituta v Trstu in Slovenskega znanstvenega inštituta v Celovcu.


                                                  
VABILO               INVITO

POVZETKI

RIASSUNTI



V medijih:


Ustanoviteljica Inštituta za narodnostna vprašanja je Republika Slovenija (v njenem imenu Vlada RS), soustanoviteljici pa Slovenska akademija znanosti in umetnosti in Filozofska fakulteta v Ljubljani.

Mednarodna znanstvena konferenca »Med memorijo in travmo«, ki je 28.11.2014 potekala v dvorani Tessitori v Trstu,  je bila/bo v celoti predvajana na RAI – Radio Trst A: torek, 6.1.2015 ob 18. uri (referata Pavla Fonde in Marije Jurić Pahor), sreda, 7.1. ob 10.10 uri (referat Marianne Kosič); torek, 13.1.2015 ob 18. uri (referata Dunje Nanut ter Metke in Borisa M. Gombač), sreda, 14.1.2015 (referat Daniela Wuttija);  torek, 20.1.2015 ob 18. uri (referata Božidarja Jezernika in Attile Kovács), sreda 21.1.2015 (referat Katalin Munda Hirnök).

Novi glas, 4. december 2014, Med memorijo in travmo: mednarodna znanstvena konferenca v Trstu, str. 11.


ORF slovenski spored – Celovec,  Memorija, spomin, govorica travme: oddaja Studio ob 12ih, 26. november 2014, gostja v odaji je dr. Marija Jurić Pahor (INV)

RAI TDD - TV Dnevnik slovenske redakcije deželnega sedeža RAI v Trstu, 28. november 2014,
Mednarodni znanstveni posvet Med memorijo in travmo, intervjuvanka v oddaji je tudi dr. Marija Jurić Pahor, organizatorka konference

Primorski dnevnik, 29. november 2014,
str. 1 in 7, Znanstvena konferenca – na pobudo INV: Še vedno je v teku predelava travm bolečega 20. stoletja.


 
   
   
   
   
 
Na vstopno stran  Vse novice
NOVICE

8-3-2024
Vabimo vas na predstavitev knjige Lászla Göncza, bo v torek, 12.3.2024 ob 17.30 uri v dvorani Arhiva Vas Vármegyei MNL (9700 Szombathely, Hefele M. u. 1.). Inštitut je sozaložnik omenjene knjige.

Več

4-3-2024
V sredo, 6. marca 2024, bo v Prešernovi dvorani SAZU v Ljubljani, potekal posvet v okviru projekta Teža preteklosti. Dediščina večkulturnega območja: primer Kočevske.

Več

22-2-2024
Sodelavec Inštituta za narodnostna vprašanja, dr. Attila Kovács, se bo v četrtek, 22. februarja 2024 ob 17. uri v prostorih Pomurskega muzeja v Murski Soboti udeležil okrogle mize z naslovom Mi vsi živeti ščemo – meje nekoč in danes. Dodana fotogalerija dogodka (23.2.2024).

Več

12-2-2024
V torek, 13.2.2024 ob 17. uri vas vabimo v prostore Kulturnega doma v Dobrovniku, na predavanje z zgodovinsko tematiko z naslovom: Temeljne prelomnice v zgodovini prekmurskih Madžarov med letoma 1918 in 1998, ki ga bo imel sodelavec dr. Attila Kovács.

Več